Minggu 1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Nama Guru:Muhammad Qauyyum Bin Musa
Mata pelajaran:Ibadat
Kelas:3 Syafie
Tarikh:30 Julai 2019
Masa:2.30 petang -3.00 petang
Bilangan:20 orang
Tajuk:Hadas
Kemahiran:Mendengar,Menulis,Membaca
Kaedah:Syarahan,soal jawab
Pengetahuan sedia:Murid mengetahui cara beristinjak dari hadas kecil dan hadas besar
Hasil pelajaran :1)Murid dapat menyatakan pengertian hadas kecil dan hadas besar
2)Murid dapat menyatakan yang menyebabkan hadas kecil dan besar
3)Murid dapat menyatakan cara-cara bersuci daripada hadas kecil dan besar
Kemahiran berfikir:Merumus,bersoal jawab
Penerapan Nilai:Patuh,Khusyuk.Taat
Bahan Bantu Mengajar:Kitab,kad manila,kad imbasan gambar pemancar cahaya
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Tayangan video :
Perkara-perkara yang menyebabkan hadas kecil dan hadas besar.
|
1.Guru menunjukkan video kepada murid.
2.Murid menonton video dengan dengan khusyuk.
3.Guru bertanya kepada murid perkaitan video dengan tajuk yang ingin dipelajari.
3.Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai.
3.Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk,patuh
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
Pengertian hadas...?
Keadaan tidak suci pada diri seseorang yang menyebabkan ibadat tertentu seperti solat,tawaf tidak sah dilakukannya.
Bahagian-bahagian hadas...
1.Hadas kecil
2.Hadas besar
|
1.Guru menerangkan tajuk hadas.
2.Guru bersyarahan tentang bahagian-bahagian hadas.
3.Guru meminta murid membincangkan berkaitan dengan bahagian-bahagian hadas.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai : Patuh,
berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
Perkara-perkara yang menyebabkan hadas kecil dan hadas besar.
|
1.Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid.
2.Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka.
3.Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai : Patuh,
Taat
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1.Pengertian hadas adalah?
2.Hadas kecil bermaksud?
3.Hadas besar bermaksud?
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid mencuba untuk menjawab soalan tersebut.
3.Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai : Khusyuk,
berdisiplin
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai : Khusyuk,
Berdisiplin,
patuh
|
Catatan Refleksi:Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hariini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi.walaupun terdapat masaalah pada slide yang terlalu gelap hingga menengelamkan tulisan yang dipaparkan.tetapi saya sangat perpuas hati dan saya akan membuat penambah baikkan dari masa ke semasa.
MINGGU 2
NAMA : Muhammad Qauyyum Bin Musa
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Syafie
TARIKH : 3 Ogos 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Haid,Nifas dan Istihadhah
KEMAHIRAN : Membaca,Menulis,Mendengar
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui nama-nama darah seperti Haid,Nifas dan Istihadhah.
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan pengertian Haid,Nifas dan Istihadhah
2. Murid dapat menulis 3 perkara yang dilarang ketika Haid dan Nifas
3. Murid dapat menceritakan cara menyucikan diri daripada Haid,Nifas dan Istihadhah
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Berdisiplin,Khusyuk,Patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Pemancar cahaya
\
\
\
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Bawa replika darah ke dalam kelas.
|
1.Guru menunjukkan replika darah kepada murid.
2.Murid melihat replika dengan dengan khusyuk.
3.Guru bertanya kepada murid perkaitan replika darah dengan tajuk yang ingin dipelajari.
3.Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai.
3.Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk,patuh
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
1.Pengertian haid,nifas dan istihadhah.
2.Tempoh masa darah haid.nifas dan istihadhah.
|
1.Guru menerangkan pengertian darah had,nifas dan istihadhah.
2.Guru bersyarahan tentang bahagian pengertian darah haid,nifas dan istihadhah serta empoh masa.
3.Guru meminta murid membincangkan berkaitan dengan
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai : Patuh,
berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
Perkara yang dilarang ketika haid.nifas dan istihadhah.
1.Mendirikan solat samada fardhu atau sunat
2.Berpuasa fardhu atau sunat
3.Mengerjakan tawaf fardhu atau sunat
4.Menyentuh atau membawa al-quran
5.Membaca ayat-ayat al-quran
6.Berhenti atau duduk dalam msjid.
|
1.Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid.
2.Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka.
3.Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai : Patuh,
Taat
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1.Nyatakan dengan jelas pengertian haid,nifas dan istihadha.
2.Nyatakan tempoh nifas.
3Berapakah tempoh paling singkat dan paling lama seseorang perempuan mengalami haid?
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid mencuba untuk menjawab soalan tersebut.
3.Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai : Khusyuk,
berdisiplin
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai : Khusyuk,
Berdisiplin,
patuh
|
Catatan Refleksi:Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hariini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi.walaupun terdapat masaalah pada slide yang terlalu gelap hingga menengelamkan tulisan yang dipaparkan.tetapi saya sangat perpuas hati dan saya akan membuat penambah baikkan dari masa ke semasa.
MINGGU 3
NAMA : Muhammad Qauyyum BIN Musa
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Hanbali
TARIKH : 6 Ogos 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Baligh
KEMAHIRAN : Membaca,Mendengar,Mena'kul
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan pengertian baligh
2. Murid dapat menulis
3. Murid dapat menceritakan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Taat,Khusyuk,Patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Pemancar cahaya
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Tayangan kad imbasan gambar :
1.Bayi
2.Kanak-kanak
3.Remaja
4.Dewasa
5.Orang tua
|
1.Guru menunjukkan kad imbasan gambar kepada murid..
2.Guru bertanya kepada murid perkaitan kad imbasan gambar dengan tajuk yang ingin dipelajari.
3.Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai.
4.Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari.
|
Bahan bantu mengajar : kad imbasan gambar
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk,
Patuh
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
1.Pengertian baligh dari segi bahasa dan istilah.
2.Perkembangan umur manusia menurut Islam.
|
1.Guru menerangkan pengertian baligh dari segi bahasa dan istilah.
2.Guru bersyarahan tentang pengertiaan baligh dan perkembangan umur manusia menurut Islam.
3.Guru meminta murid membincangkan berkaitan dengan bahagian-bahagian hadas.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai : Patuh,
berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
Ciri-ciri orang yang baligh:
1.Dapat berfikir seara matang
2.Dapat membezakan dan menilai perkara yang baik dan buruk,manfaat dan mudharat
3.Sudah mampu menjangka perkara yang akan terjadi
4.Mempunyai kewajipan dan rasa tanggungjawab
5.Mempunyai matlamat hidup untuk kebaikan dunia dan akhirat
|
1.Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid.
2.Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka.
3.Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai : Patuh,
Taat
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid mencuba untuk menjawab soalan tersebut.
3.Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai : Khusyuk,
berdisiplin
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai : Khusyuk,
Berdisiplin,
patuh
|
Catatan Refleksi:Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hariini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi.walaupun terdapat masaalah pada slide yang terlalu gelap hingga menengelamkan tulisan yang dipaparkan.tetapi saya sangat perpuas hati dan saya akan membuat penambah baikkan dari masa ke semasa.
MINGGU 4
NAMA : Muhammad Qauyyum Bin MUSA
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 SYAFIE
TARIKH : 13 Ogos 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Mandi
KEMAHIRAN : Membaca,Mena'kul,Berkomunikasi
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui pengertian mandi
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan sebab mandi wajib,mandi sunat dan mandi harus
2. Murid dapat menulis
3. Murid dapat menceritakan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Patuh,Khusyuk,Berdisiplin
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Pemancar cahaya
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Tayangan video :
Seorang lelaki sedang mandi di dalam bilik air.
|
1.Guru menunjukkan video kepada murid.
2.Murid menonton video dengan dengan khusyuk.
3.Guru bertanya kepada murid perkaitan video dengan tajuk yang ingin dipelajari.
4.Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai.
5.Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Patuh, Khusyuk
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
Jenis-jenis mandi :
1.Mandi wajib
2.Mandi sunat
3.Mandi harus
|
1.Guru menerangkan tajuk mandi.
2.Guru bersyarahan tentang jenis-jenis mandi.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai :
Berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
Rukun-rukun mandi wajib
1.Niat
2.Menghilangkan najis pada badan sebelum mandi
3.Menyampaikan serta meratakan air ke seluruh badan.
|
1.Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid.
2.Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka.
3.Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai :
Patuh,
Berdisiplin
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1.Maksud mandi wajib ialah _______.
2.Berikan sebab mandi wajib:
1.______
2.______
3.______
3.Nyatakan rukun-rukun mandi wajib :
1.______
2.______
3.______
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid mencuba untuk menjawab soalan tersebut.
3.Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai : Kerjasama,
Patuh
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai :
Patuh
|
Catatan Refleksi:Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hariini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi.walaupun terdapat masaalah pada slide yang terlalu gelap hingga menengelamkan tulisan yang dipaparkan.tetapi saya sangat perpuas hati dan saya akan membuat penambah baikkan dari masa ke semasa.
MINGGU 5
NAMA : Muhammad Qauyyum Bin Musa
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Syafie
TARIKH : 20 Ogos 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Wudhuk
KEMAHIRAN : Mendengar,Membaca,Bercakap
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui perkara-perkara yang berkaitan dengan wudhuk
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan syarat-syarat sah wudhuk
2. Murid dapat menulis
3. Murid dapat menceritakan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Khusyuk,Taat,Patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Pemancar cahaya
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Tayangan video :
Suasana di dalam masjid,orang ramai sedang melakukan beberapa ibadah kepada Allah.
|
1.Guru menunjukkan video kepada murid.
2.Murid menonton video dengan dengan khusyuk.
3.Guru bertanya kepada murid perkaitan video dengan tajuk yang ingin dipelajari.
4.Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai.
5.Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
Syarat-syarat sah berwudhuk :
1.Islam
2.Mumayiz
3.Suci daripada haid dan nifas
4.Tiada sesuau yang boleh mengubah air wudhuk
5.Tiada sesuatu yang boleh mneghalang air wudhuk daripada terkena anggota wudhuk
6.Mengetahui fardhu-fardhu wudhuk
|
1.Guru menerangkan tajuk berwudhuk iaitu syarat-syarat sah wudhu..
2.Guru bersyarahan tentang syarat sah berwudhuk.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai :
Berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
Larangan-larangan semasa tiada wudhuk :
1.Solat fardhu atau sunat
2.Menyentuh al-quran
3.Tawaf
4.Berkhutbah
5.Sujud tilawah atau sujud syukur
|
1.Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid.
2.Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka.
3.Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai :
Patuh,
Berdisiplin
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1.Sebutkan perkara-perkara yang merupakan syarat sah solat.
2.Nyatakan fardhu-fardhu wudhuk.
3.Nyatakan perkara yang dilarang keatas orang yang tiada wudhuk.
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid mencuba untuk menjawab soalan tersebut.
3.Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai :
Taat,
Patuh
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai :
Patuh
|
Catatan Refleksi:Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hariini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi.walaupun terdapat masaalah pada slide yang terlalu gelap hingga menengelamkan tulisan yang dipaparkan.tetapi saya sangat perpuas hati dan saya akan membuat penambah baikkan dari masa ke semasa.
INGGU 6
NAMA : Muhammad Qauyyum Bin Musa
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Syafie
TARIKH : 3 september 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Solat
KEMAHIRAN : Membaca,Mendengar,Menulis
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui rukun-rukun solat
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan pengertian solat
2. Murid dapat menulis
3. Murid dapat menceritakan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Hormat,Taat,Patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Pemancar cahaya
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Tunjukkan replika orang sedang solat dalam saf seperti solat fardhu
|
1.Guru menunjukkan replika kepada murid.
2.Murid melihat replika dengan dengan khusyuk.
3.Guru bertanya kepada murid perkaitan video dengan tajuk yang ingin dipelajari.
4.Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai.
5.Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
6 syarat-syarat sah solat :
1.Suci daripada hadas
2.Suci daripada najis
3.Menutup aurat
4.Menghadap kiblat
5.Masuk waaktu
6.Mengetahui kafiat solat
|
1.Guru menerangkan tajuk solat berkaitan dengan 6 syarat-syarat sah solat.
2.Guru bersyarahan tentang syarat sah solat.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai :
Berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
Perkara yang membatalkan solat :
1.Bercakap dengan sengaja
2.Melakukan perbuatan yang banyak dan berturut
3.Berhadas kecil atau besar
4.Terkena najis yang tidak dapat dimaafkan
5.Terbuka aurat
|
1.Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid.
2.Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka.
3.Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai :
Patuh
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1.Senaraikan syarat sah solat.
2.Apakah hukum solat lelaki yang bersolat dengan keadaan seluarnya terkoyak di bahagian peha?
3.Sebutkan perkara yang membatalkan solat satu persatu.
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid mencuba untuk menjawab soalan tersebut.
3.Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai :
Taat
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai :
Patuh
|
Catatan Refleksi:Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hariini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi.walaupun terdapat masaalah pada slide yang terlalu gelap hingga menengelamkan tulisan yang dipaparkan.tetapi saya sangat perpuas hati dan saya akan membuat penambah baikkan dari masa ke semasa.
MINGGU 7
NAMA : Muhammad Qauyyum Bin MUSA
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Hanbali
TARIKH : 16 September 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Solat Jumaat
KEMAHIRAN : Mendengar,Berkomunikasi,Membaca
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui hari solat Jumaat
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan pengertian solat Jumaat
2. Murid dapat menulis
3. Murid dapat menceritakan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Khusyuk,Taat,Patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Pemancar cahaya
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Tayangan video :
Jemaah sedang mendengar khutbah dan solat fardhu Jumaat
|
1.Guru menunjukkan video kepada murid.
2.Murid menonton video dengan dengan khusyuk.
3.Guru bertanya kepada murid perkaitan video dengan tajuk yang ingin dipelajari.
4.Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai.
5.Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
1.Pengertian solat jumaat :
Solat dua rakkat yang dilakukan secara berjemaah pada waktu zohor pada hari Jumaat di masjid atau di tempat yang dibenarkan.
2.Hukum solat Jumaat :
Fardhu Ain bagi lelaki Islam
|
1.Guru menerangkan pengertian solat Jumaat.
2.Guru bersyarahan tentang pengertian solat Jumaat dan hukumya.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai :
Berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
4 tujuan atau hikmah difardhukan solat Jumaat :
1.Memuliakan hari Jumaat sebagai hari yang dimuliakan oleh Allah
2.Melatih umat Islam hidup secara berjemaah
3.Membina kekuatan dan keyakinan umat Islam
4.Dapat mengambil iktibar dan pengajaran daripada khutbah yang disampaikan
|
1.Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid.
2.Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka.
3.Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai :
Patuh
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1.Sebutkan pengertian solat Jumaat?
2.Hukum berjual beli setelah azan solat fardhu Jumaat dkumandangkan?
3.Nyatakan 3 hikmah difardhukan solat Jumaat.
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid mencuba untuk menjawab soalan tersebut.
3.Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai :
Taat
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai :
Patuh
|
MINGGU 8
NAMA : Muhammad Qauyyum Bin Musa
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Syafie
TARIKH : 10 September 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Khutbah
KEMAHIRAN : Mendengar,Membaca,Menulis
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui pengertian khutbah
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan rukun-rukun khutbah
2. Murid dapat menulis
3. Murid dapat menceritakan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Berdisiplin,Taat,Patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Pemancar cahaya
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Tayangan video :
Jemaah sedang mendengar khutbah dan solat fardhu Jumaat
|
1.Guru menunjukkan video kepada murid.
2.Murid menonton video dengan dengan khusyuk.
3.Guru bertanya kepada murid perkaitan video dengan tajuk yang ingin dipelajari.
4.Murid menjawab dengan jawapan yang sesuai.
5.Guru memberitahu tajuk yang ingin dipelajari.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
1.Pengertian khutbah:
Ucapan yang dibaca oleh imam atau khaib sebanyak dua kali berturut-turut yang mengandungi kata-kata pujian,nasihat,pengajaran,ilmu serta selawat kepada nabi saw.
2.Hukum khutbah.
|
1.Guru menerangkan pengertian khutbah
2.Guru bersyarahan tentang pengertian khutbah dan hukumnya.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai :
Berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
3 rukun khutbah :
1.Memuji Allah swt pada kedua-dua khutbah dengan sekurang-kurangnya melafazkan kalimat alhamdulillah.
2.Membaca selawat kepada nabi saw pada kedua-dua khutbah.
3.Berpesan kepada jemaah supaya mereka bertakwa kepada Allah swt.
|
1.Guru melakukan aktiviti perbincangan bersama-sama dengan murid.
2.Murid melakukan perbincangan di kalangan mereka.
3.Guru dan murid menyemak jawapan bersama-sama.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai :
Patuh
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran :
1.Siapakah menyampaikan khutbah?
2.Apakah pengertian khutbah?
3.Berpakah Rukun Khutbah?tuliskan setiap satu di hadapan kelas.
.
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid mencuba untuk menjawab soalan tersebut.
3.Guru membincangkan jawapan bersama-sama di dalam kelas.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai :
Taat
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai :
Patuh
|
MINGGU 9
NAMA : Muhammad Qauyyum Bin Musa
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Hanbali
TARIKH : 12 September 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Ulang kaji
KEMAHIRAN : Mendengar,Membaca,Menulis
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui beberapa isi pelajaran yang telah dipelajari minggu-minggu sebelumnya
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan
2. Murid dapat menulis
3. Murid dapat menceritakan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Berdisiplin,Taat,Patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Pemancar cahaya(LCD),Kertas A4
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Ulangkaji.
|
1.Guru memberitahu murid sesi ulangkaji akan diadakan pada hari ini.
2.Murid melakukan aktiviti ulangkaji secara berkumpulan.
|
Bahan bantu mengajar : buku teks
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
Ulangkaji.
|
1.Guru meminta pelajar membuat kumpulan dan adakan aktiviti ulangkaji.
2.Murid membuat beberapa kumpulan.
3.Guru memantau perbincangan yang dilakukan oleh murid.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai :
Berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
Ulangkaji.
|
1.Guru melakukan beberapa perbincangan dnegan murid.
2.Guru dan murid bersama-sama membincangkan tajuk yang telah diutarakan.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai :
Patuh
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran.
.
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid membuat aktiviti secara berkumpulan.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai :
Taat
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai :
Patuh
|
Catatan Refleksi:Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hariini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi.walaupun terdapat masaalah pada slide yang terlalu gelap hingga menengelamkan tulisan yang dipaparkan.tetapi saya sangat perpuas hati dan saya akan membuat penambah baikkan dari masa ke semasa.
MINGGU 10
NAMA : Muhammad Qauyyum Bin Musa
MATAPELAJARAN : Ibadat
KELAS : 3 Hanbali
TARIKH : 15 September 2019
MASA : 2.30 petang - 3.00 petang
BILANGAN PELAJAR : 20 orang
TAJUK : Ujian
KEMAHIRAN : Membaca,Menulis,Mena'kul
KAEDAH : Syarahan
PENGETAHUAN SEDIA ADA : Murid sudah mengetahui isi pelajaran yang telah dipelajari minggu-minggu sebelumnya
HASIL PEMBELAJARAN :
1. Murid dapat menyatakan
2. Murid dapat menulis
3. Murid dapat menceritakan
KEMAHIRAN BERFIKIR : Merumus,Bersoal jawab
PENERAPAN NILAI : Jujur,Berdisiplin,Patuh
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Kertas soalan ujian
BAHAN BANTU MENGAJAR : Kitab,Kertas soalan ujian
MASA
|
ISI PENGAJARAN
|
AKTIVITI P&P
|
CATATAN
|
PENDAHULUAN
(2 MINIT)
|
Ucapan salam dan bacaan doa.
(اللهم افتح علينا حکمتک وانشر علينا من خزائن رحمتک يا ارحم الرحمين)
|
1.Guru meminta murid membacakan doa.
2.Guru membaca doa bersama-sama murid.
|
Nilai : Khusyuk
|
SET INDUKSI
(5 MINIT)
|
Ujian.
|
1.Guru memberitahu murid sesi ujian akan diadakan pada hari ini.
2.Murid melakukan aktiviti ujian secara individu.
|
Bahan bantu mengajar : buku teks
Strategi :
Berpusatkan bahan
Nilai :
Khusyuk
|
LANGKAH 1
(6 MINIT)
|
Ujian.
|
1.Guru membuat aktiviti ujian untuk menguji tahap kefahaman pelajar setiap bab.
2.Guru memantau sesi ujian yang dilakukan oleh murid-murid.
|
Strategi :
Berpusatkan guru
Nilai :
Berdisiplin
|
LANGKAH 2
(8 MINIT)
|
Ujian.
|
1.Guru melakukan aktiviti ujian di kalanagn murid secara individu dan berkumpulan.
|
Strategi :
Berpusatkan guru dan murid
Nilai :
Patuh
|
LANGKAH 3
(7 MINIT)
|
Aktiviti penilaian berdasarkan isi pelajaran.
.
|
1.Guru membuat aktiviti soal jawab di hadapan kelas.
2.Murid membuat aktiviti secara berkumpulan dan individu.
|
Bahan bantu mengajar : pemancar cahaya (LCD)
Nilai :
Taat
|
PENUTUP
(2 MINIT)
|
Rumusan isi pelajaran yang dipelajari
|
1.Guru merumuskan isi pelajaran yang diajarkan.
|
Nilai :
Patuh
|
Catatan Refleksi:Saya berasa bersyukur kerana pembelajaran hariini sangat menyeronokkan kerana pada pandangan saya semua murid memberi perhatian penuh sepanjang pembelajaran tadi.walaupun terdapat masaalah pada slide yang terlalu gelap hingga menengelamkan tulisan yang dipaparkan.tetapi saya sangat perpuas hati dan saya akan membuat penambah baikkan dari masa ke semasa.
Ulasan
Catat Ulasan